Zákon o silničním provozu:§ 125e odst. 1:
Právnická osoba za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení právní povinnosti zabránila.Jelikož toto u správních deliktů od 7.11.2014
http://30kmh.cz/index.php?topic=807.0 platí i pro fyzickou osobu, v praxi to bude velmi zajímavé. Pokud nebudu mít problém dodat údaje řidiče, určitě nebudu mít ani problém dodat jím podepsané čestné prohlášení o tom, že byl před jízdou poučen atd. Jsem zvědav, jak se pak úřady argumentačně vypořádají s mým tvrzením, že jsem veškeré úsilí vynaložil (malá předpověď: typická bude nelogická argumentace kruhem – jelikož se to stalo, tak to dokazuje, že jste veškeré úsilí nevynaložil, protože kdybyste ho vynaložil, tak by se to nestalo).
§ 125e odst. 3:
Odpovědnost právnické osoby za správní delikt zaniká, jestliže o něm příslušný orgán nezahájil řízení do 2 let ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejpozději však do 4 let ode dne, kdy byl spáchán.§ 125f odst. 4:
Obecní úřad obce s rozšířenou působností správní delikt podle odstavce 1 projedná, pouze pokud učinil nezbytné kroky ke zjištění pachatele přestupku a
a) nezahájil řízení o přestupku a věc odložil, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, nebo
b) řízení o přestupku zastavil, protože obviněnému z přestupku nebylo spáchání skutku prokázáno.Zákon o přestupcích:§ 66 odst. 3 písm. e):
Správní orgán věc dále odloží, jestliže odpovědnost za přestupek zanikla (tzn. po uplynutí 1 roku od jeho spáchání);
§ 66 odst. 3 písm. g):
Správní orgán věc dále odloží, jestliže nezjistí do šedesáti dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě (tedy z důvodu, kterým je podmíněno projednání SprDel podle § 125f odst. 4 písm. a) ZoSP).
Z toho nám vyplývají následující modelové situace:
1) Správní orgán po spáchání přestupku rok nic nedělá, nebo pošle výzvu k úhradě určené částky, ale dále nic nedělá, nebo dělá, ale věc v této lhůtě neodloží. Rok a jeden den po přestupku se z toho pokusí udělat SprDel s odkazem na dvouletou prekluzi, tedy že u SprDel musí zahájit řízení do 2 let ode dne, kdy se o něm dozvěděl.
Nelze, protože jakmile od přestupku uplyne jeden rok, je povinen věc odložit podle § 66 odst. 3 písm. e) PřZ (odpovědnost za přestupek zanikla), ne podle § 66 odst. 3 písm. g) (nedozvěděl se, proti komu zahájit řízení). Jenže pokud to odloží z tohoto důvodu, nemohou to projednat jako SprDel (§ 125f odst. 4 písm. a) ZoSP). Pokud by to přesto účelově odložili z důvodu neznalosti pachatele, je to nezákonné. Tudíž dvouletá prekluze SprDel při nečinnosti úřadu je čistě teoretický, v praxi nepoužitelný konstrukt (pokud jim soudy nepomůžou ohnout zákony a neprohlásí, že úřad nemusí věc odložit z toho důvodu, který skutečně nastal, ale z jakéhokoliv – což by byla taková destrukce právního státu, že se mi tomu nechce moc věřit).
2) Úřad začne řešit SprDel do 1 roku od spáchání přestupku. Potom platí čtyřletá prekluze, kdy může proběhnout opakovaný ping pong rozhodnutí – odvolání – zrušení a vrácení – nové rozhodnutí – nové odvolání atd. Ze začátku to půjde, ale postupem doby se bude projevovat efekt sněhové koule, na úřadech všech instancí budou ležet haldy živých, roky starých případů a potrubí se bude postupně ucpávat, takže se sníží objem toho, co budou schopni fakticky projednat. Nicméně je reálná možnost, že se v roce 2015 odvoláte proti SprDel a v roce 2019 to odvolačka potvrdí a budete se buď soudit nebo zacvakáte pokutu za něco, co si už třeba ani nebudete pamatovat, že se stalo.
Některé úřady ostatně najely na model ping pong ještě před novelizací zákona. Např. mám případ na Vysočině, kdy byl přestupek spáchán 7/2013, rozhodnutí vydáno 4/2014, zrušeno a vráceno 7/2014, druhé rozhodnutí vydáno 9/2014, odvolání podáno 10/2014 a teď už máme 2015 a na další rozhodnutí čekáme. S prvoinstančkou jsem se porval ohledně roční prekluze, tak jsem zvědav, jak se s tím kraj popasuje. Bylo by smutné, kdyby nijak a nechal to raději propadnout na smetiště dějin

No a když jsem jim teď tak pěkně vysvětlil, kde jsou díry, bude to chtít zase nějakou novelizaci, ne?
