30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Dopis místo datové schránky  (Přečteno 47368 krát)

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
[WIN] Dopis místo datové schránky
« kdy: 27 Ledna 2015, 13:22:35 »

Klasika. Změřen, posláno do správního řízení. Po cca 3 týdnech jsem ve schránce našel výzvu o uložení zásilky včetně poučení a jednacího čísla, ze kterého jsem identifikoval, že se jedná právě o tento případ.

Samozřejmě dopis vyzvednout neplánuji, protože mám datovou schránku. Jen bych si rád ujasnil, jak to bude pokračovat. Úředním rozhodne o mé vině, uloží mi pokutu a body (překročeno o cca 25km/h). Co bude následovat? Vymáhání dluhu? Platební rozkaz? A co když mi budou stále doručovat dopisem do schránky a ne do datovky?

Prostě mi jde o to, aby úředník mě tímto nesprávným postupem nějak nepodělal.

Díky za radu
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #1 kdy: 27 Ledna 2015, 13:36:53 »

stejně ti to hodí do schránky, takže se dozvíš, o co gou. podle toho se bude reagovat. může to být příkaz nebo rovnou zahájení řízení. až to bude, hoď to sem
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #2 kdy: 27 Ledna 2015, 13:39:53 »

Chce to podchytit vydání rozhodnutí, buď to hodí do schránky (což se neděje všude), příp. info na poště, nahlížením do spisu nebo žádostí o kopii spisu. Jakmile bude vydáno rozhodnutí, tak se standardně odvolat. Nemusí to nutně nabýt právní moci, když se to ohlídá. Kvůli nesprávnému úřednímu postupu při doručování písemností nemohl obviněný uplatnit v řízení svá práva a rozhodnutí bude odvolacím orgánem zrušeno. Pokud by to rozhodnutí nabylo právní moci, což by se mohlo stát, protože už tento první dopis může být příkaz, tak požádat o navrácení v předešlý čas § 41 SŘ a současně podat opožděný odpor. Pak to bude zrušeno také.
« Poslední změna: 27 Ledna 2015, 13:41:36 od Mršťa »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #3 kdy: 27 Ledna 2015, 17:01:17 »

Pro jistotu. Auto je psáno na Vás jako fyzickou osobu a typ DS máte také jako fyzická osoba ? Pozor na to, člověk může mít až 5 typů DS.
POkud tedy máte DS typu FO tak bych na to v žádném případě nereagoval. Hodějí vám to do schránky. Pak bych vyčkával co bude a dokud mi nebude něco doručeno do DS tak bych to ignoroval. Klidně bych si nechal odepsat body a nechal bych je začít vymáhat. Oni to obratem exekutorovi dávat nebudou. Samozřejmě jakmile se o tom oficielně dozvím okamžitě kontaktuji orgán kvůli nesprávnému doručování a požádat o navrácení v předešlý čas (§41).
Pokud by se nic nedělo cca 9 měsíců, tak aktivně zajdu na úřad s tím číslem jednacím jako že jsem to teď našel ve schránce a úplně stejně  požádám o navrácení kvůli špatnému doručování.
No a pak nastane jednání, a seznamování se spisem, nějaká ta omluvenka, podjatost, odvolání ....až do prekluze.   
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #4 kdy: 27 Ledna 2015, 22:41:46 »

Díky za odpovědi. mám DS jak pro FO, tak i FOP. Nvic jsem byl zastaven a ztotožněn policii, tak řízení jde proti IMHO mě coby FO. ok, budu ignorovat a uvidíme, co z toho bude.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #5 kdy: 28 Ledna 2015, 13:10:45 »

Někteří úředníci jsou přímo fanatickými přívrženci analogové pošty... Stalo se mi něco podobného:

1) 62 km/h na "padesátce" v září 2013, odmítnuto řešení přestupku blokovou pokutou.
2) Příkaz doručen v lednu 2014 poštou.
3) Ve stanovené lhůtě odeslán datovou schránkou odpor (správním řízením se nevyhýbám, ba právě naopak), jenž mj. obsahoval text:
Citace
Jelikož v místě trvalého bydliště se posledních pár měsíců zdržuji jen zřídka, mám zřízenu datovou schránku, do níž jste jakožto správní orgán povinni v souladu s § 19, odst. 1 zákona č. 500/2004, správní řád, doručovat. Žádám Vás tímto velmi důrazně, abyste tak napříště v souladu se zákonem činili. V opačném případě bych měl za to, že se snažíte úmyslně doručovat způsobem, jenž úspěšné doručení zásilky předem vylučuje, či přinejmenším pravděpodobnost úspěšného doručení významně snižuje.
4) V dubnu 2014 přišlo předvolání k ústnímu jednání opět poštou, a to někdy na druhou polovinu května. K dopisu jsem se dostal počátkem července, čili už nemělo smysl jakkoli reagovat.
5) V prosinci 2014 přišlo vyrozumění o zastavení řízení.

Viděl jsem ovšem kdysi rozsudek NS nebo NSS, který zjednodušeně říkal, že doručení v rozporu se správním řádem (do domovní místo datové schránky) není neplatné, pokud lze mít za jisté, že adresát měl prokazatelnou možnost se s obsahem dopisu v papírové formě seznámit.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #6 kdy: 28 Ledna 2015, 14:00:09 »

Viděl jsem ovšem kdysi rozsudek NS nebo NSS, který zjednodušeně říkal, že doručení v rozporu se správním řádem (do domovní místo datové schránky) není neplatné, pokud lze mít za jisté, že adresát měl prokazatelnou možnost se s obsahem dopisu v papírové formě seznámit.

Jo tak to tam stojí, ovšem prokázat, že adresát měl tu možnost se s obsahem seznámit se blíží 0. Je to směřované k tomu, kdy si adresát písemnost skutečně fyzicky převezme, což je z jeho strany samozřejmě chyba a doručeno bylo bez ohledu na DS.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #7 kdy: 28 Ledna 2015, 14:23:31 »

Viděl jsem ovšem kdysi rozsudek NS nebo NSS, který zjednodušeně říkal, že doručení v rozporu se správním řádem (do domovní místo datové schránky) není neplatné, pokud lze mít za jisté, že adresát měl prokazatelnou možnost se s obsahem dopisu v papírové formě seznámit.

Jo tak to tam stojí, ovšem prokázat, že adresát měl tu možnost se s obsahem seznámit se blíží 0. Je to směřované k tomu, kdy si adresát písemnost skutečně fyzicky převezme, což je z jeho strany samozřejmě chyba a doručeno bylo bez ohledu na DS.

Především není možno říct pošťačce, že to nepřevezmete anžto máte datovou schránku. To je cesta do pekel.
Já to dělám tak, že když po mne chce OP a vidím pruh, tak se omluvím že OP nemám tak aby mi dala ten ústřižek, že si to na poště vyzvednu až OP najdu. No a pak se jí holt vyhejbám a dopis (už se mi to stalo 2x ale vždy to byla nedopravní tématika) mi po 10 dench hodí do schránky.

Já pak mám možnost se rozhodnout, buď zareaguji nebo to nechám vyhnít. Zatím to vžy bylo ve chvíli, kdy jsem nijak nepotřeboval nic protahovat, ale počítám, že to někdy užiju, protože doručování -to ouřadům jde.
FÚ doručuje někdy do Ds někdy papírově, jak se vyspěj.
SZ (sociálka) doručuje výhradně papírově
ZP (zdravotní) doručuje do schránky fyz.osoba přesto že by měli do DS OSVČ
Já směrem k nim (FÚ,SZ,ZP) výhradně schránkou OSVČ
 
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2015, 10:13:17 »

Nevím, jestli to úplně pomůže v tomto případě, ale dám to sem a zároveň se k tomu něco zeptám.

Ve věci používání DS jsem před časem komunikoval s tajemníkem jednoho městského úřadu, protože jsem si stěžoval, že ač jsem se snažil a byl jim nápomocen v řešení domnělého přestupku, kterým jsem údajně způsobil dopravní nehodu (nedodržení vzdálenosti), tak se nepovedlo dovést řízení do zdárného konce a bylo zastaveno z důvodu zániku mé odpovědnosti. Vyčetl jsem jim neschopnost se mnou komunikovat pomocí DS a průtahy.

Dověděl jsem se, že tím, že mám pouze jednu DS a to jako FOP, tak, pokud se jednalo o řešení věci nesouvisející s podnikatelskou činností, tak jim nevzniká povinnost mi psát do DS založené jako FOP do doby, než nějak neprojevím zájem, aby tuto schránku používali. Toto jsem údajně projevil až tím, když jsem jim poprvé napsal přes DS dotaz ohledně toho, jak jsou na tom s řešením přestupku - protože ani po půl roce se ke mně nic nedostalo.

Já argumentoval na jeho tvrzení tímto: §20  odst.  1  zákona  č.  500/2004  Sb. Uvádí: „(1) Fyzické osobě se písemnost doručuje na adresu pro doručování (§ 19 odst. 3), na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel, na kterou jí mají být doručovány písemnosti17a), na adresu jejího trvalého pobytu, ve věcech podnikání do místa podnikání, nebo při doručování prostřednictvím veřejné datové sítě na její elektronickou adresu; fyzické osobě lze však doručit, kdekoli bude zastižena. Provádí-li doručení sám správní orgán, mohou osoby doručení provádějící doručit i mimo územní obvod tohoto správního orgánu.“

Jako reakci jsem dostal jen opakované tvrzení a PDF dokument s názvem "Závěr č. 86 ze zasedání poradního sboru ministra vnitra ke správnímu řádu ze dne 14.12.2009", od autora "MINISTERSTVO VNITRA, Poradní sbor ministra vnitra ke správnímu řádu"  který údajně podporuje jeho tvrzení. Jelikož to bylo jen 6 stránek, tak jsem si pro načetl a reagoval jsem:

"Opakovaně argumentujete tím, že je nutné rozlišovat důvod, proč má být osoba kontaktována a dle toho vybírat datovou schránku a pro podporu tohoto tvrzení jsem obdržel výše uvedený dokument.

V tomto bodě uvádím, že přiložený dokument naopak podporuje mé předešlé tvrzení. Konkrétně se v dokumentu uvádí: „Dále má-li v konkrétním případě podnikající fyzická osoba zřízenu pouze datovou schránku podnikající fyzické osoby,  je  správní  orgán  povinen  doručovat písemnosti ve věcech podnikání do datové schránky podnikající fyzické osoby. Ostatní písemnosti je správní  orgán  povinen  doručovat této fyzické osobě postupem dle § 20 odst.  1  správního  řádu.

Jak jsem již uvedl v minulé reakci, tak § 20 odst.  1  správního  řádu. Uvádí :“ „(1) Fyzické osobě se písemnost doručuje na adresu pro doručování (§ 19 odst. 3), na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel, na kterou jí mají být doručovány písemnosti17a), na adresu jejího trvalého pobytu, ve věcech podnikání do místa podnikání, nebo při doručování prostřednictvím veřejné datové sítě na její elektronickou adresu; fyzické osobě lze však doručit, kdekoli bude zastižena. Provádí-li doručení sám správní orgán, mohou osoby doručení provádějící doručit i mimo územní obvod tohoto správního orgánu.“

Mám za to, že výše uvedené nepřipouští jinou možnost, než aby byla osoba Jméno, Příjmení, Adresa, bez nutnosti o to žádat a jakkoliv doplňovat identifikaci, kontaktována pomocí datové schránky zřízené pro podnikající fyzickou osobu Jméno, Příjmení, Adresa"


Jsou to již 3 měsíce a kupodivu bez reakce. Je možné, že mi to bylo posláno na adresu trvalého pobytu v ČR, těžko říct. Zajímalo by mně, jestli je má argumentace správná, nebo, jestli je vhodnější si založit DS jako FO (rád vím, co se děje a je to pro mně lepší, než tušit - radši se budu hádat a účastnit, než být pak překvapen). Pro jistotu ještě uvádím, že nejsem občanem ČR, mám zde jen trvalý pobyt (aktuálně na adrese autora toho PDF dokumentu, který jsem zde uvedl :-) ).

Díky.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #9 kdy: 08 Února 2015, 10:47:10 »

Já bych si osobně zřídil DS pro FO, když bych nebydlel v ČR a neměl zajištěné doručování např. přes zmocněnce k přebírání pošty. Orgán sice může doručovat kamkoliv, kde bude osoba zastižena, ale nechce a nemusí. Pro něj mnohem jednoduší doručit fikcí, a tím se vyhne jakýmkoliv problémům v řízení, kde by se jinak mohl dotyčný aktivně bránit. Určitě bych nespoléhal na to, že bude orgán zasílat PFO písemnost, která s podnikatelskou činností nesouvisí. Na druhou stranu si dovedu představit, že se FO bude bránit doručení do DS PFO, když se jí to bude hodit :)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2015, 11:19:47 »

Dík, ale abych to upřesnil, nejsem občan ČR, ale žiju v ČR. Mám i adresu v ČR, kde bydlím a poštu si převezmu. Tuto adresu pro doručování vždy uvádím v písemnostech, v daňových přiznáních a podobně. Problém je v tom, když se ouřadové snaží mi psát "poprvé" a někdy i naposled - tedy, např. začnou papírem, pokračují DS a finální vyrozumění pošlou poštou, protože "musí na adresu trvalého pobytu". Mně jde primárně o to, abych písemnost dostal, vždy jsou další možnosti zákonných obstrukcí a zároveň, abych nemusel na poštu. Pokud by ale platilo, že DS pro FOP je na stejné úrovni, jako DS pro FO, pokud FOP nemá DS pro FO, pak bych alespoň věděl, že porušili zákon a to pak má stejné možnosti využití v případě potřeby, jako kdybych DS pro FO měl a nedoručili by mi to do ní. V blízké době mi končí trvalý pobyt v ČR a nebudu ho ani prodlužovat, nechám si jen trvalý pobyt mimo ČR, protože jsem zjistil, že mi trvalý pobyt v ČR je spíše na škodu, než k užitku, jak se před 10ti lety zdálo. I proto se zde ptám, abych se pak nějak rozhodnul právě ohledně DS pro FO a případně umístění trvalého pobytu mimo ČR na úřad namísto adresy, kde jsem stejně nikdy nebydlel.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #11 kdy: 08 Února 2015, 14:29:34 »

Viděl jsem ovšem kdysi rozsudek NS nebo NSS, který zjednodušeně říkal, že doručení v rozporu se správním řádem (do domovní místo datové schránky) není neplatné, pokud lze mít za jisté, že adresát měl prokazatelnou možnost se s obsahem dopisu v papírové formě seznámit.

Ano to je pravda, ale bylo to (alespoň mám ten pocit) tak, že dotyčný dopis normálně převzal od pošťačky a pak si usmyslel, že když to nebylo (jak správně mělo být) do DS tak na to hodí bobek a pak se dovolával toho že mu nebylo doručeno načež soud konstatoval, že i když bylo špatně odesláno, tak doručeno doopravdy bylo.
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #12 kdy: 09 Února 2015, 13:34:14 »

Jenom kratky update - ve schrance jsem nasel dopis od uradu, doruceny fikci.

Co bylo zajimave, tak v prikazu bylo mimo jine, ze rozhodli na zaklade "oznameni od PČR". Pak, ze mam zaznam v karte ridice take za rychlost (starsi nez jeden rok), takze mi nemohli dat pokutu v dolni hranici. Tohle už by IMHO mohlo byt na zrušení.

Ale nasel jsem tam jeste jednu perlu: "řidič nikoho neohrozil ani neomezil, proto mu nebyla uložena pokuta v maximální míře." Není to potvrzení toho, že nedošlo k naplnění materiálního znaku skutku?

No každopádně v tomto případě nebylo doručováno do DS, takže ignorace, ale zajímalo by mě to do budoucna.
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #13 kdy: 09 Února 2015, 13:38:43 »

samozřejmě, že to potvrzuje nenaplnění materiálního aspektu, ale to pro zdejší orgány rozhodně není překážkou :)
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil
Re:Dopis místo datové schránky
« Odpověď #14 kdy: 09 Února 2015, 14:46:12 »

přesně toto mi v rozhodnutí píšou také. A ještě je tam perla ve smyslu že rychlejší jízdou nebyly způsobeny žádné následky na zdraví osob nebo majetku, ke kterým by v případě nehody jistě došlo. Nechápu tu přesmyčku. Samozřejmě, že v případě nehody by došlo k lecčemus, ale to přece není předmětem toho dopisu......
IP zaznamenána