30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Sprdel, příkaz a nesprávné doručování  (Přečteno 12823 krát)

binex

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
[WIN] Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« kdy: 18 Března 2015, 20:22:34 »

Zdravím,
Údajně jsem překročil v jisté obci rychlost o 10kmh a místní úřad se snaží o sprdel. Vtip je v tom, že mám datovou schránku a úřad opakovaně doručuje na adresu trvalého bydliště ;) .
Vím, že doručování upravuje §19 správního řádu, kde je jasně uvedeno, že mají doručovat do datové schránky a rozsudek NSS  8 As 31/2011-88 to jasně potvrzuje. Poštu jsem nepřebíral, takže předpokládám, že nemají správně doručeno. Je to tak?

Dosavadní vývoj je následující:
Postupně dorazila 2x výzva k zaplacení určené částky. V obou případech adresát nezastižen, po 10 dnech vhozeno do schránky a následně ignorováno.
Nyní poslali příkaz (2500 Kč), opět poštou na adresu trvalého bydliště, adresát nezastižen a po 10 dnech vhozeno do schránky.

Nabízí se tedy možnost vše ignorovat a počkat na prekluzi (srpen). V boji s úřady jsem ovšem zelenáč a nevím jak se bránit, až příkaz nabude právní moci a stát po mě začne vymáhat pokutu. Nerad bych se dočkal exekuce. Tuto možnost tedy nepreferuji.

Druhou možnost vidím v kombinaci odporu proti příkazu, stížnosti na nesprávný úřední postup a příp. žádosti o kopii spisu ať vím co mají. To by mělo vyvolat restart celého řízení, které by následně už nejspíš prekludovalo. K tomu potřebuji poradit následující:
  • Když podám odpor, přiznám tak doručení příkazu. Bude to mít nějaký vliv na stížnost na nesprávný úřední postup? Má smysl podávat odpor i stížnost najednou?
  • Komu se podává stížnost na nesprávný úřední postup? Musí stížnost povinně něco obsahovat, nebo stačí jen sdělení, že podávám stížnost na nesprávný úřední postup z důvodu špatného způsobu doručování a číslo jednací?
  • Šel by získat čas tím, že podám pouze odpor (bez zdůvodnění), úřad si mě pozve na ústní jednání, kde teprve uvedu stížnost nesprávného úředního postupu? Měl by takový postup za následek restart řízení nebo jen přepošlou příkaz do datovky?
  • Jaká je lhůta k podání odporu? Mělo by to být 8 dnů od dne oznámení, ale co je to ten den oznámení? Myslí se tím den doručení, tedy v mém případě až den vhození do schránky?

Jak byste postupovali? Priority jsou: a) nic jim neplatit, b) vyhnout se riziku vymáhání pokuty, c) pokud možno jim znepříjemnit práci.

Předem díky za informace.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #1 kdy: 18 Března 2015, 20:48:47 »

Pokud je zřízena datová schránka, potom doručení poštou na fikci možné není. Ale je potřeba skutečně vědět, že souhlasí typ datové schránky (běžná fyz. osoba vs podnikatel) s tím, kdo je obesílán (př. auto na IČO). Nereagoval bych zbytečně dříve, než po uplynutí vykonatelnosti. Potom stačí prosté upozornění, ale dá se určitě podat i stížnost třeba s dotazem, jaká opatření učiní, aby se to již neopakovalo, včetně toho, jak byl postižen dotyčný úředník.
Odpor bych vůbec nepodával. Prostě není doručeno a tak nejsem povinen nic podávat.
Stížnost se pošle úřadu, který ve věci jednal. Stáčí to nazvat stížnost a uvnitř slovně popsat, o co jde.
Dnem oznámení se rozumí den doručení = den, kdy je de iure doručeno (osobně, fikcí), vhození do schránky je vždy až po fikci. Lhůta 8 dnů by se tedy počítala od fikce doručení, ovšem fikce doručení nemůže nastat, pokud úřad měl, ale nedoručoval do datové schránky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2015, 21:54:32 »

Poštu jsem nepřebíral, takže předpokládám, že nemají správně doručeno. Je to tak?
Podle typu DS :
Auto psané na fyz. osobu - Typ datové schránky: FO (fyzická osoba)
Auto psané na IČO OSVČ - Typ datové schránky: PFO (podnikající fyzická osoba)
Auto psané na právnickou osobu zapsanou v obchodním rejstříku (s.r.o, akciovka a pod.)  - Typ datové schránky: PO
Auto psané na právnickou osobu nezapsanou v obchodním rejstříku (např. spolky, nadace, ústavy)  - Typ datové schránky: PO_REQ


Podstatné je že datum zpřístupnění dané DS musí být dříve než ouřada odesílal. 

  • Když podám odpor, přiznám tak doručení příkazu. Bude to mít nějaký vliv na stížnost na nesprávný úřední postup? Má smysl podávat odpor i stížnost najednou?

Ano musíte si dát veliký pozor, aby Vám nemohli dokázat, že jste dopis ve schránce našel. Budou se snažit Vám dokázat, že tím, že se pohybujete v místě trvalého bydliště, tak že jste ten dopis obdržel. Budou namítat, že jinak byste neznal číslo jednací a tak podobně.

Moje rada je čekat:
 a) na další krok úřadu (vymáhání pokuty)
 b) do prekluze (či do její velké blízkosti) - tedy 10-12 měsíců od přetupku.

Pak podle toho co přijde dříve se obrátit na úřad s tím, že
 ad a) Nevíte o co se jedná - nebylo Vám doručeno do DS
 ad b) Teprve nyní jste se seznámil s dopisy vhozenými před rokem do schránky a žádáte aby bylo šetřeno (možná podat formálně blanketní odpor) s tím že doručení fikcí nepřipadá v úvahu a doručeno dle Vás mají až ten den co jste to skutečně obdržel.

Obojí by mělo vést k zrušení původního rozhodutí a k tomu, že buď již bude prekluze nebo jí Vaším aktivním přístupem k dalším jednáním pohodlně dosáhnete.

 
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2015, 22:46:36 »

.... Nerad bych se dočkal exekuce. Tuto možnost tedy nepreferuji.
Tato možnost je velmi daleko. Nejprve musí vydat rozhodnutí, to musí nabýt právní moci, potom je tam splatnost pokuty, urgence nebo předání vymahacímu oddělení (u větších "obcí"), atd... a spíše to někoho už trkne a podívá se, zda nemáte datovou schránku, když se jim vrací info z pošty o nedoručení. A vstoupit do hry má smysl až na jejím konci, když se blíží opona a potlesk.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #4 kdy: 19 Března 2015, 07:42:11 »

Citace
...ad b) Teprve nyní jste se seznámil s dopisy vhozenými před rokem do schránky...

Tady to samozrejme skonci tak, ze bude urad zacinat od zacatku, protoze tech veci nedorucil vice po sobe. Ale v principu radim nezminovat seznameni s dopisem, ale hrat jeste vice blbeho a tvrdit, ze ve schrance bylo nalezeno jen oznameni o zasilce. Nektere lhuty na obranu totiz zacinaji bezet priznanym opozdenym dorucenim a je zbytecne takto oslabovat svoji pozici.
IP zaznamenána

binex

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #5 kdy: 19 Března 2015, 08:54:21 »

Díky za rady.
Nebudu tedy zatím nijak reagovat, nechám příkaz nabýt právní moci (to bude už za pár dní), pak poběží 30 denní splatnost a potom uvidím, jak moc drsní budou s vymáháním. Bude potom stačit oznámit, že nevím o co jde, protože do DS ani poštou nic nepřišlo, a oni sami příkaz zruší? Nebo musím použít nějaký formální opravný prostředek?

... Ale je potřeba skutečně vědět, že souhlasí typ datové schránky...
Datová schránka je typu Fyzická osoba (zřízena už před x lety) a auto je psané na mě jako fyzickou osobu, tady problém nebude. I ostatní úřady posílají výzvy k zaplacení určené částky do DS, ale zatím jsem se vždy úspěšně proignoroval až k prekluzi.

IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2015, 19:50:24 »

V tom případě bez pochyb doručují špatně.

Asi i tedy by šlo zvážit ještě variantu, že v případě zahájení řízení o SPRDELi se nelze vrátit k projednání přestupku. Tzn. dalo by se na příkaz reagovat tak, aby byl považován za doručený (adresát se s ním prokazatelně seznámil a podal opravný prostředek), čímž by bylo řízení zahájeno, následně by se úřadu nafackovalo za tu vadně doručenou výzvu. Provozovatel vozidla tedy vinou úřadu nemohl oznámit řidiče ani zaplatit určenou částku, podmínky pro řízení o správním deliktu tím nebyly splněny, zpětně je již zhojit nelze -> nazdar. Akorát to vyžaduje pozorný odvolací úřad, protože na obci to asi nepochopí.
« Poslední změna: 20 Března 2015, 19:51:59 od 3rl »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #7 kdy: 24 Března 2015, 12:36:46 »

Jak je to v případě ztotožnění přestupce, jenž jel firemním autem (je zároveň jednatelem firmy/provozovatele auta)?
Byl změřen městskými opicemi v Litoveli (klasika, v obci — ale mimo zástavbu v poli). Odmítl podepsat, oni odmítli ukázat protokol z měření. Bradavici měli prý v autě, tak si to alespoň vyfotil.
Včil řeším, jak ho mají obeslat. Co by FIRMA S.R.O. má samozřejmě datovou schránku.
Nicméně kam vlastně mají primárně doručovat? Na firemní datovou schránku a nebo k němu domů?
Díky
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #8 kdy: 24 Března 2015, 13:04:08 »

Tohle se týká jeho, nikliv firmy, čili se doručuje jemu domů.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #9 kdy: 24 Března 2015, 15:53:59 »

Tušil jsem, že to tak je. Ale díky za potvrzení. Na datovku by museli doručovat v okamžiku, když by nedošlo ke ztotožnění řidiče.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #10 kdy: 24 Března 2015, 17:16:47 »

Přesně tak.
IP zaznamenána

binex

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #11 kdy: 15 Července 2015, 19:47:14 »

Případ má pokračování.
Bylo mi doručeno "Vyrozumění o výši nedoplatku", kde je lhůta 15 dní na zaplacení jinak budou pokračovat daňovou exekucí. Toto již nechci ignorovat, přestože to bylo opět chybně doručováno poštou místo do datové schránky a do 10 dní jsem to nevyzvedl.

Anonymizované vyrozumění jsem přiložil. Je tam pouze číslo jednací pohledávky, takže můžu dělat blbého, že nevím o co jde.

Do prekluze teoreticky zbývá 6 týdnů.
Problém je, že příkaz nabyl právní moci.

Takže otázka zní, jak nyní docílit zrušení příkazu a následně restartu celého řízení, protože od začátku špatně doručují (viz rekapitulace dole)?

A hlavně, mám to zaplatit? Případně jak to potom vymoci zpět?


Rekapitulace:
  • Mám zřízenu datovou schránku (fyzická osoba)
  • V srpnu 2014 překročení rychlosti v obci (o 7kmh)
  • 2x poslali poštou! výzvu k zaplacení určené částky, nevyzvednuto, po 10 dnech vhozeno do schránky - mám DS, takže fikci doručení nelze uplatnit
  • poslali příkaz, opět poštou a opět nevyzvednuto, na radu zde v diskuzi ignorováno
  • nyní vymáhají pohledávku
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #12 kdy: 15 Července 2015, 21:42:38 »

Je čas kontaktovat úřad s velkým překvapením cože to chtějí.
Možná by mohla poradit se zkušenostmi Rudá Zmije : http://30kmh.cz/index.php?topic=1200.msg8605#msg8605
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #13 kdy: 19 Července 2015, 00:18:26 »

Problém je, že příkaz nabyl právní moci.
Takže otázka zní, jak nyní docílit zrušení příkazu a následně restartu celého řízení, protože od začátku špatně doručují (viz rekapitulace dole)?
Příkaz právní moci nenabyl, nic na tom nemění, že si na ten papír dali razítko. A je logické, že to vymáhají - oni si myslí, že to mají dobře - Vy jste se rozhodl je v tom nechat. Ten poslední papír přišel do DS?
IP zaznamenána

binex

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Sprdel, příkaz a nesprávné doručování
« Odpověď #14 kdy: 19 Července 2015, 19:36:47 »

Příkaz právní moci nenabyl, nic na tom nemění, že si na ten papír dali razítko. A je logické, že to vymáhají - oni si myslí, že to mají dobře - Vy jste se rozhodl je v tom nechat. Ten poslední papír přišel do DS?
Poslední papír přišel opět nesprávně poštou a po 10 dnech byl vhozen do schránky, takže ani ten nemají doručený.
Je mi jasné, že u soudu bych případný spor o nabytí právní moci určitě vyhrál, ale věřím, že oni to skutečně považují za platné a neváhali by to vymáhat exekučně a s případně obstaveným účtem se tak nějak hůře žije.

Takže jsem vyměknul, zavolal na úřad s dotazem, co že je to za pohledávku, kterou vymáhají. Nutno říct, že úřednice byla slušná, po upozornění na existenci DS mi řekla, že to kolegyně zřejmě přehlédla, že určitě nemám nic platit a že mi do DS pošlou rozhodnutí o zrušení příkazu.
Další den skutečně něco dorazilo do DS, nicméně s přečtením radši 10 dní počkám (co kdyby hráli špinavou hru a jen přeposlali příkaz do DS).

Pokud tedy skutečně příkaz zruší, musí začít od začátku a do 6 týdnů nemají šanci rozhodnout a doručit, o to už se postarám.



IP zaznamenána