30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Navrácení ŘP po půlce / po celé době  (Přečteno 17290 krát)

Richard

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
[?] Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« kdy: 11 Července 2015, 12:03:28 »

Zdravím zdejší fóristy!

Jak vidím, řeší se tady docela zajímavé problémy a já bych potřeboval poradit s jedním nyní už menším - spíše jde o to jak se mám rozhodnout. Chci se zeptat jak je to s navrácením ŘP poté, co jsem normálně (žádné vykrucování) přišel o právo řídit, byl mi uložen trest a teď má možnost zažádat si o půlku nebo to nechat být. Ale abych začal od začátku....

Policejní hlídka mě zastavila ráno v krásnou listopadovou sobotu (2014) s tím, že jsem jel prostě normálně. Dostal jsem orientační test na drogy, který jim ukázal, že jsem měl THC (jak toho pátku lituji), potom jsem na drageru nadýchal 0,33 promile (ojojoj to byl pátek). Takže hurá na krev. Tam se jim vše potvrdilo, sepsali jsme nějaké výpovědi a bylo dobře -> čekal jsem na rozhodnutí soudu.

Od samosoudu mi přišlo vyrozumění, že jsem byl odsouzen za trestný čin řízení pod vlivem návykové látky na 12ct měsíců podmínky a 12 měsíců zákazu řízení. Poté mi přišlo oznámení, že se státní zástupce odvolal. Tak hurá k hlavnímu líčení.

To se konalo v únoru, kde se nám naštěstí povedlo snížit trest na 9měsíců podmínky s tím, že po dobu podmínky mám taky zákaz. Tedy podmínky, podmíněně jsme zastavili trestní stíhání, takže jsem vlastně v nějaké zkušební době, kterou když dodržím, tak nebudu mít ani onen TČ. Po tuto zkušební dobu mám zákaz řízení. Pravomocné rozhodnutí vešlo v platnost 12.2.2015.

Nyní přichází mé otázky:
  • Když si ponechám trest tak, jak je mi uložen, a o nic žádat nebudu, co bude poté? Prakticky 9 měsíců od února bude znamenat, že budu bez ŘP více než rok (neb mi byl odebrán v listopadu a namístě), což znamená, že si budu muset projít znova autoškolou a psychotesty? Ale už budu bez podmínky, takže kdybych něco náhodou provedl, tak jsem čistý a nedostanu dvounásobek trestu.
  • Pokud si zažádám o půlku co se stane? Povolí mi to soud? Co na to ta zkušební doba, dostanu podmínku nebo prodloužení zkušební doby? Budu muset dělat znova autoškolu a psychotesty?

Díky moc za rady, které od vás dostanu. Jsem trochu v pasti, protože nikdo ze známých není právník přes dopravní právo a tak nemám koho se zeptat.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #1 kdy: 11 Července 2015, 13:17:07 »

Psychotesty a prezkouseni urcite, zakaz byl vice nez pul roku.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #2 kdy: 11 Července 2015, 13:54:52 »

Nejsem si ted vubec jistej jestli je vubec v tomhle pripade mozne zadat o prominuti poloviny zakazu.

Co jsem zatim nasel, tak o vraceni muzete zadat az po uplynuti podminky.

« Poslední změna: 11 Července 2015, 14:23:41 od Tacecek »
IP zaznamenána

Richard

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #3 kdy: 11 Července 2015, 14:35:09 »

No to já právě také ne. Vzhledem k tomu, že nemám trestný čin (zatím) na základě podmíněného zastavení trestního stíhání s podmínkou, že po dobu trvání zkušební doby se zříkám řízení motorových vozidel, nicméně právník (dělá ale právo obchodní) mě instruoval, že minimálně zkusit to můžu.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #4 kdy: 11 Července 2015, 15:39:25 »

Za zkousku nic nedate, ovsem mam ten dojem ze v zakone je to vyslovne napsane ze po ukonceni trestu nebo uplynuti podminky. Jeste se na to podivam jak bude cas.
IP zaznamenána

džeryna

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 213
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #6 kdy: 12 Července 2015, 00:13:00 »

Aby tady někdo mohl aspoň trochu fundovaně poradit, chtělo by to mít k dispozici to konečné usnesení/rozhodnutí/rozsudek/whatever. Nicméně z toho mála co jsi napsal soudím, že v tvém případě žádná "žádost o půlku" neexistuje, protože pokud jsi se zavázal, že se během zkušební doby zdržíš řízení (podle § 179g trestního řádu), tak ti v této zkušební době není možné udělit řidičské oprávnění (§ 82 zákona o provozu). V takovém případě ani nejde o trest – nebyl uložen – když si se sám zavázal neřídit a návrh na potrestání byl tedy podmíněně odložen.

Edit: paragrafy
« Poslední změna: 12 Července 2015, 00:16:05 od iWarp »
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

bussobusso

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #7 kdy: 13 Července 2015, 08:55:06 »

Požádat o podmínečné prominutí zbytku trestu jde. Je třeba ale dodržet v době trestu řádný způsob života, k jehož zjištění soud využívá "posudku" od PaChů. Pokud jste si z nich třeba při odhalování Vašeho trestného činu dělal prdel, může se to u nich zaseknout. Podle telefonátu se soudem nejsou vázaní žádnou lhůtou. Jako bonus se pak ukáže v místě Vašeho trvalého bydliště PaChová hlídka a začne se vyptávat sousedů na Váš způsob života. Nakonec soud rozhodne a většinou změní zbytek trestu na podmínečný odklad. Otázka je, jestli se to vyplatí. ŘP jsem přes žádost podanou přesně v půlce dostal měsíc před vypršením celého trestu s podmínečným odkladem 6měsíců navrch. Řešil jsem to před 8lety, takže aktuálnost nezaručuju.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #8 kdy: 13 Července 2015, 10:32:16 »

bussobusso: Ale on nedostal trest, ale dohodl se na podmíněném odložení návrhu na potrestání.
U toho nevím jestli je možnost zkrácení.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #9 kdy: 13 Července 2015, 11:00:14 »

Já bych řekl, že o právo řídit vůbec nepřišel, ale pouze se zavázal, že ho nebude využívat. Myslím si, že by mohl ŘP získat kdykoliv zpět, ale pokud by řídil, pak by mohlo dojít k pokračování toho odloženého soudu.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #10 kdy: 13 Července 2015, 11:04:07 »

Řidičské oprávnění tím svým závazkem pozbyl (§ 94a zákona o provozu). Žádat o něj znovu bude moc až po uplynutí té zkušební doby, na kterou se zavázal, že nebude řídit.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #11 kdy: 13 Července 2015, 12:15:00 »

Řidičské oprávnění tím svým závazkem pozbyl (§ 94a zákona o provozu). Žádat o něj znovu bude moc až po uplynutí té zkušební doby, na kterou se zavázal, že nebude řídit.

To jsem nevěděl, to je docela čerstvá změna.
IP zaznamenána

bussobusso

  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #12 kdy: 13 Července 2015, 12:52:59 »

bussobusso: Ale on nedostal trest, ale dohodl se na podmíněném odložení návrhu na potrestání.
U toho nevím jestli je možnost zkrácení.

Já to bral jako podmíněný trest, který se osvědčením v podmínce zamázne a pak není zápis v registru. Nějak mi uchází v čem je výhoda odloženého potrestání, když toho podmínkou je vlastně samotný trest.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #13 kdy: 13 Července 2015, 14:32:48 »

Výhoda je v tom, že to nebude v rejstříku trestů. Jinak je to prakticky stejné jako by byl uložen trest, včetně pak té procedury znovuzískání oprávnění. Jenom ta zkušební doba se (na rozdíl od doby trestu) nedá už nijak dodatečně zkrátit.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

Richard

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Navrácení ŘP po půlce / po celé době
« Odpověď #14 kdy: 14 Července 2015, 23:22:57 »

Takže abych to tady doplnil, přikládám rozhodnutí o zadržení ŘP a konečné rozhodnutí soudu u hlavního líčení.

Zajímalo by mne, od kdy se tedy trest (nebo zkušební doba) počítá (předpokládám, že od pravomocného rozhodnutí), zda-li mohu žádat o prominutí například té podmínky, že nebudu řídit motorová vozidla (např. z důvodu, že jsem již přišel o práci, musel jsem ukončit živnost a další komplikace s tím spojené) nebo to prostě musím uplynout.

V případě, že musím tak či tak počkat 9 měsíců od doby pravomocného rozhodnutí (od 16.2.2015), tedy do 16.11.2015, znamená to, že budu více jak rok (byť jenom o jeden den) bez ŘP, což tedy znamená, že musím potom absolvovat psychotesty a autoškolu.

Ještě jedna drobná otázka, od té doby mě (dříve častěji, teď už jen velmi sporadicky) prozvoní skryté číslo. Myslíte, že to spolu má co dočinění?
IP zaznamenána