30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...  (Přečteno 15894 krát)

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil

Neviem čo stále všetci majú s tým vyblikavaním, keď to dokonca zákon povoluje.

Citace
§ 31
(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #1 kdy: 18 Října 2015, 12:17:07 »

Přesně tak, to už není ani k smíchu, ta vohnoutí demence je k pláči. Voni strašně dodržujou zákon že jedou 65 na 70? Ale podle toho stejnýho zákona maj okamžitě vypadnout z levýho pruhu když jsou upozorněni! Na většinu kokotů na malým okruhu blikání nepomáhá, holt budu muset začít troubit.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #2 kdy: 18 Října 2015, 18:36:20 »

Tak ono je spíš otázka, jestli se bliká na někoho, kdo má vpravo úplně volno a prostě se v levém zapoměl (třeba telefonuje) a nebo je to prudění někoho kdo prostě předjíždí pomaleji než by si přál pilot za ním.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #3 kdy: 18 Října 2015, 20:27:33 »

To je úplně jedno, na ty "já předjíždím 69 km/h tak si počkej pyčowoe" taky nejsem zvědavej. Prostě zdržujou rychleji jedoucí vozidlo, dokonce přesně jak říká zákon - tak maj při nejbližší příležitosti kdy je vpravo volno vypadnout. Krom toho je to i slušnost.

Člověka taky nebaví furt se za nima táhnout a po pěti minutách to nakonec brát na 4000 otáček sto metrama volnýho místa vpravo…přičemž debilek za dalších deset sekund mizí ve zpětným zrcátku.

Zákon dokonce tvrdí, že z toho pruhu má vypadnout okamžitě při nejbližší možné příležitosti sám od sebe, pokud brání jízdě rychlejšímu vozidlu. Ani nemusí být upozorňován…jo ať is předjížděj, nic proti tomu nemám, ale když

a) blikáš na ně pět minut a neráče s tím vrakem uhnout vedle nebo
b) ti tam takle najedou před nos za jízdu desetikilometrovým úsekem desetkrát

to už mě docela dost irituje.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #4 kdy: 18 Října 2015, 23:09:45 »

Tak já to zase beru jinak. Levý pruh je na předjíždění a pokud někdo předjíždí stovkou někoho, kdo jede 80 je to zcela ok. To že já chci je 140 je sice super, ale pokud to nejde, tak smůla.
Ten co předjíždí stovkou sice má povinnost uhnout, ale pokud na něj budu blikat a chovat se agresivně povede maximálně k tomu že se na mě vysere a pěkně předjede desetikilometrovou kolonu kamionů a počká až bude vpravo kilometr volný.  Tedy nenajíždím a prostě počkám. Stejně tak, když občas jsem ten co stovkou předjíždí, tak se snažím chovat slušně, ale i moje tolerance má své meze. Pokud není někdo schopen pochopit že nevjedu do pětimetrové mezery mezi kamiony a mám ho v té stovce metr za zadkem s rozsvícenými dálkovkami tak nevidím žádný důvod mu nějak aktivně uhýbat nebo zrychlovat a prostě si počká. Čím bude agresivnější, tím déle mi to potrvá, protože mě vůbec, ale vůbec nezáleží na spěchu nějakého blbečka ale na tom, aby mě blbeček nesestřelil.
Tož tak.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #5 kdy: 18 Října 2015, 23:22:01 »

Nikoho netlačím mezi kamiony, ale když se sunou o 2-3 km/h rychlej (to je jak kamiony OMG) a odmítaj uhýbat i když tam maj mezery minimálně na 2-3 auta, tak sorry, ale tohle mě fakt sere. Jestli chtěj předjíždět, tak před-jíž-dět, jet omylem nerozpoznatelně rychleji než pruh vedle není předjíždění, to je demence. A nejhorší je pak eště to brždění před bílejma čárkama…

Samozřejmě na vině je hlavně magorstrát co tam tuhle sračku s úsekovkama zaved, ale svým chováním to dělaj eště horší.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #6 kdy: 18 Října 2015, 23:33:12 »

Tak víš co. Tvoje "vyjednávací pozice" je zezadu nulová, reálně nemůžeš kromě vztekání se dělat nic.
Pokud se někdo v levém prostě zapomněl, je probliknutí naprosto ok. Nicméně problikávání jen aby někdo zrychlil ti asi nepomůže.

A třeba v noci bych určitě neproblikával, to ti taky někdo může klidně hodit kotvu a pak tvrdit, že jsi ho oslepil dálkovkama do zrcátek. I to už se stalo.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #7 kdy: 18 Října 2015, 23:40:40 »

Z toho strach nemám, u devítitisícovek jsou obecně světla tak slabý že dálkovky horko těžko svítěj tak silně jak různý ty potkávací BMW vypalovačky…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #8 kdy: 19 Října 2015, 10:19:54 »

To je úplně jedno, na ty "já předjíždím 69 km/h tak si počkej pyčowoe" taky nejsem zvědavej. Prostě zdržujou rychleji jedoucí vozidlo, dokonce přesně jak říká zákon - tak maj při nejbližší příležitosti kdy je vpravo volno vypadnout. Krom toho je to i slušnost.

Člověka taky nebaví furt se za nima táhnout a po pěti minutách to nakonec brát na 4000 otáček sto metrama volnýho místa vpravo…přičemž debilek za dalších deset sekund mizí ve zpětným zrcátku.

Zákon dokonce tvrdí, že z toho pruhu má vypadnout okamžitě při nejbližší možné příležitosti sám od sebe, pokud brání jízdě rychlejšímu vozidlu. Ani nemusí být upozorňován…jo ať is předjížděj, nic proti tomu nemám, ale když

a) blikáš na ně pět minut a neráče s tím vrakem uhnout vedle nebo
b) ti tam takle najedou před nos za jízdu desetikilometrovým úsekem desetkrát

to už mě docela dost irituje.

Tak zakon toho rika vice:
Predjizdej bezpecne, tzn. nezkracuj brzdnou drahu ani sobe, ani toho, ktereho predjizdis.
Pro vozidlo jedouci 120 a predjizdi ho vozidlo 130(protoze vice podle predpisu nemuze) i kdyby mel  rovnou 130 na tachometru, tak prosim pocitejte:
Bezpecna vzdalenost pri 130 km/h je 130/3.6*2-3(sekundy) = 100 m jak pred vozidlem toho co predjizdi, tak toho co je predjizden + delka vozidla.
Takze cas predjizdeni je nasledujici:
210/((130-120)/3.6)= 52-76s
200/((130-110)/3.6)= 25-36s
190/((130-100)/3.6)= 17-23s

Nehlede na to, ze pokud mam jit mezi 2 vozidla musi byt mezi nimi vzdalenost cca 400 m, abych se mohl zaradit, jinak musim pokracovat v predjizdeni, nebo cekat.  ;)

Takze tak, a za mnou at se idiot klidne vzteka, nebudu ohrozovat zivot svuj, ani druheho, jen protoze nejaky hejhula na 130 chce jet rychleji.


IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #9 kdy: 19 Října 2015, 10:28:28 »

Kde kdo mluvil o stotřiceti prosím pěkně? Děláte ze mě debila nebo co tím jako sledujete? Krom toho sto metrů je blbost a ne bezpečná vzdálenost. Pokud má někdo reakční dobu přes dvě sekundy, nemá co dělat na silnici.

Dále, 130 na tachometru není ani omylem 130 km/h. A experti co se ještě zvládnou podívat do zrcátka že je za nima auto ještě daleko, ale už nemaj mozkovou kapacitu na to, podívat se dvakrát a vyhodnotit rychlost, jakou se blíží, ti jsou taky sorta. Takže i na relativně volné dálnici je to brzda plyn, protože člověk si jede v klidu 160-180 tacho, a najedou debil šup 110 vlevo. A tak každou chvíli. Německo je v tomhle úplně jinde.

Apropo, čím jezdíte, stotřicítkou? Tam by se při 130+ dalo mluvit o ohrožování. Všechna novější auta jsou na takové rychlosti stavěná, takže zníte jak nějaká hysterická matka s laktační psychózou, protože o nebezpečnosti prostě nelze mluvit. OK, může se vám nechtít, můžete to nezvládat, ale to jsou problémy vaše a dle toho je teda slušnost tam nelézt a nezdržovat, pokud to jde (a to jde, počkat až bude v levým volno můžete vždycky).
« Poslední změna: 19 Října 2015, 10:42:55 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #10 kdy: 19 Října 2015, 12:02:23 »

Určitě se tady všichni shodnou na tom, že řidič při předvídání nemůže a nesmí vyhodnocovat situaci pouze z hlediska formálních pravidel, ale také a zejména z aktuální situace na silnici, pokud mu to okolnosti jen trochu dovolují. Proto vlastně vzniklo tohle fórum, aby bojovalo proti formálnímu bazírování na blbých zákonech.

Jenže výše uvedené platí pro všechny řidiče. Klidně si jeďte svých 160-180 na dálnici. Mě to nevadí. Ale když
Citace
najedou debil šup 110 vlevo
a neohrozí, jenom omezí, tak je to v pořádku. Vy to přece v klidu ubrzdíte, neboť máte přece skvělý vůz a
Citace
všechna novější auta jsou na takové rychlosti stavěná, takže zníte jak nějaká hysterická matka s laktační psychózou, protože o nebezpečnosti prostě nelze mluvit. OK, může se vám nechtít, můžete to nezvládat, ale to jsou problémy vaše a dle toho je teda slušnost
nejezdit tak rychle.

A v žádněm zákoně se nepraví, že je třeba na relativně volné dálnici rychle jedoucím řidičům zajištovat pohodovou jízdu :)

A než začnete používat demagogii, uvědomte si, že může být použita proti Vám.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #11 kdy: 19 Října 2015, 12:19:18 »

Ano, ubrzdím, nicméně mě to sere. Zvlášť když konkrétně na dálnici se toto obvykle stává způsobem, že takhle někomu někdo vjede o pět aut přede mnou. A jakmile vláček zpomalí, tak se začnou do 10metrových mezer srát ještě další zprava. Takže nakonec to má 10 aut, z toho půlka haťapky a jiný motorky ze sekačky a rozjíždí se to dalších několik kilometrů, protože to ani s plynem na podlaze nezvládne ani udržet rychlost do kopce.

A stále ten expert při takovým ježdění riskuje, že se mu někdo nakonec podívá do kufru, protože jejich styl jízdy je mnohdy už docela blízko ohrožení a fyzické nemožnosti ubrzdit. A mě konkrétně to může být buřt, aspoň zatím, když se to auto ještě pořádně nezačalo generálkovat a má mizivou hodnotu :D A taky je to bezpečnostní tank, takže já nebudu brečet že mám slisovanej kufr až do půlky papundeklovýho „auta“.

Nicméně původní řeč byla o zdržování na okruhu stylem 69 km/h s bržděním na 60 před kamerama.

Každopádně, v pořádku omezování rozhodně není a proto to na těch silnicích takto vypadá. Minimálně je to neslušné, ale co taky chtít v zemi, kde má 2/3 vohnoutů bolševický myšlení (voni maj přece nárok si vjížděj jak chtěk a kam chtěj a ostatní musej držet hubu a krok) a z toho zbytku rádoby pravicových jsou taky 2/3 socani, jen si myslí, že voni zrovna ne. Proto říkám, v Německu tohle minimálně na dálnici funguje úplně normálně a většinou automaticky, na upozornění pak vždycky uhne každej.

Kdyby každej jednal slušně, tak není problém. Slušnost je u mě i to jezdit tak, jak vím, že si můžu dovolit. Pokud mám auto co na pár metrech zrychlí a nikoho neomezuje, tak to před někoho můžu poslat, protože ten nemusí většinou ani sundat nohu z plynu. Když mám starou popelnici co prostě nejede, tak to nikomu nebudu posílat před auto. Ani na křižovatce, ani na obchvatu, ani na dálnici. A když už tam někomu jedu, tak se budu snažit vypadnout co nejdřív, ne že já jedu, tak se stometrová kolono desítek lidí za mnou poser.

EDIT: tady pán z diskuse to vyjadřuje celkem přesně:
Citace
Ondrej Skopal 90624

Ono by to taky chtelo, aby se autoskoly krome ovladani vozidla take zamerily na chovani v provozu.

Jen z poslednich par dni - umelec ktery se zatvrzele drzi leveho pruhu, ackoli v pravem neni dalsi kilometr ani noha (kolo), nereaguje na blinkry, blikani ani troubeni.

Dalsi sikula, ktery se ve dvou sbihajicich pruzich za krizovatkou rozhodne zaradit, ale bohuzel v polovine konciciho pruhu a ne az na konci, cimz efektivne ucpe celou krizovatku.

Cislo tri, z pripojovaciho pruhu na dalnici rovnou do leveho primo pred muj cumak, dikybohu za brzdy po generalce a kvalitni pneu, a na pochvalu klaksonem jeste rozhorcene rozhazuje rukama.

No a cislo ctyri, cyklista v 9 vecer na kole v tmavych dzinech a cerne bunde, nemel ani tu blbou odrazku, kdyby naproti neco jelo, uz bych byl policejni statistikou.

O tom ze nekterym zrejme v autoskole sdelili ze ta packa vlevo podvolantem jim pri stisknuti okamzite zmensi prirozeni o pet centimetru uz snad ani nemluvim...

Takovi budou prvni, kteri budou podavat trestni oznameni za sikanu na slinicich.

Ono zavadet drakonicke tresty a likvidacni pokuty (mimochodem uz mame jedny z nejvyssich pokut na prumerny prijem v evrope) se sice hezky medialne prodava, ale srouby se uz utahuji nejakych jedenact let a porad to nefunguje, mozna by stalo za to zkusit neco jineho...
A když jsem u toho kverulantování, nešvar co se za poslední měsíce jako mor rozlezl do celé republiky:
Citace
Jiří Juřica 2831

Co spolehlivě vytočí mne jsou řidiči, co nejdříve potřebují na poslední chvíli nutně zpomalit z 90 na 30 a až tento důležitý a složitý úkon zvládnou tak hrdě zapnou blinkr. Stává se mi to denně a furt jsem si na ně nezvykl.
Čitelnost jim taky nic neříká a poté, co zastaví, začnou blikat - no to je kurva hodně platný!
« Poslední změna: 19 Října 2015, 12:34:37 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #12 kdy: 19 Října 2015, 12:40:26 »

Takze tak, a za mnou at se idiot klidne vzteka, nebudu ohrozovat zivot svuj, ani druheho, jen protoze nejaky hejhula na 130 chce jet rychleji.

Naprostý souhlas, navíc já například blikání zezadu když předjíždím rychlostí 110 km/h řadu tří polských kamionů jedoucích těsně za sebou 85km/h (což poláci rádi kvůli úspoře paliva dělají)  a někdo mne dojede někde na konci prvního kamionu považuji za informaci o nějakém blížícím se nebezpečí, například že mi hoří zadní pneumatika, a tak podvědomě zpomaluji.....
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #13 kdy: 19 Října 2015, 12:46:36 »

No jo, šak blikat taky má až když je předjedete a nezařazujete se. Aby bylo jasno, nedělám žádnou bezdůvodnou diskotéku, ale upozorňuju ať uhnou když vidím, že předjeli/dokončují předjetí a v pravým pruhu mají místo.

Taky je ovšem dost dobře možný, že to většina nevidí, jednak kvůli tomu, že obecně ty světla jsou slabší (a v tomto případě navíc míří víc dolů), a dále proto, že většina těch expertů se zvládne tak maximálně věnovat jízdě rovně a do zrcátek se už nepodívaj co je rok dlouhej. Protože po tmě to blikání funguje mnohem víc  ;D Ovšem pokud nepomáhá ani blikání, ani troubení…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Re:Zase blaboly a doomsaying Frantiska Dvoraka - agresivita pry roste ...
« Odpověď #14 kdy: 19 Října 2015, 12:47:26 »

Kde kdo mluvil o stotřiceti prosím pěkně? Děláte ze mě debila nebo co tím jako sledujete? Krom toho sto metrů je blbost a ne bezpečná vzdálenost. Pokud má někdo reakční dobu přes dvě sekundy, nemá co dělat na silnici.

Dále, 130 na tachometru není ani omylem 130 km/h. A experti co se ještě zvládnou podívat do zrcátka že je za nima auto ještě daleko, ale už nemaj mozkovou kapacitu na to, podívat se dvakrát a vyhodnotit rychlost, jakou se blíží, ti jsou taky sorta. Takže i na relativně volné dálnici je to brzda plyn, protože člověk si jede v klidu 160-180 tacho, a najedou debil šup 110 vlevo. A tak každou chvíli. Německo je v tomhle úplně jinde.

Apropo, čím jezdíte, stotřicítkou? Tam by se při 130+ dalo mluvit o ohrožování. Všechna novější auta jsou na takové rychlosti stavěná, takže zníte jak nějaká hysterická matka s laktační psychózou, protože o nebezpečnosti prostě nelze mluvit. OK, může se vám nechtít, můžete to nezvládat, ale to jsou problémy vaše a dle toho je teda slušnost tam nelézt a nezdržovat, pokud to jde (a to jde, počkat až bude v levým volno můžete vždycky).

130 je maximalni rychlost v CR, pokud jezdite rcyhleji, je to jen Vas problem.
Pavle, debila ze sebe muzete udelat, jen vy sam, nikdo jiny tu moc nema.

Je to blbost dana zakonem a rekl bych ze 2-3s je bezna reakcni doba a rika se tomu nedodrzeni bezpecne vzdalenosti.

Pokud jste pilot F1, jezdete si jak myslite, Vase vec, ale rozhodne nebudu pri predjizdeni mit kvuli typu ridicu, jakym se prezentujete Vam plyn az na na podlaze ani klickovat jak kralik.
Drzim se zakona pokud ma smysl, tak jak si myslite vy: "...Prostě zdržujou rychleji jedoucí vozidlo, dokonce přesně jak říká zákon ..."

Podle me ohrozovani ve 160 na silnici nepatri a je rozhodne mene nebezpecne nez omezovani.

Jste vzdelany clovek, tak jiste vite ze Ek=m.v^2
Takze pri rychlosti 100 km = 100% je to pri 130 jiz 169% a pri 160 256% .
Pneu, tlumice, podvozek,  mame vsichni +-30% stejne(pokud nejezdite zavodnim specialem -> jezdete si na okruhu, dalnice slouzi k preprave),  to do toho co nabrzdite a pak se dej vule satanova.

Lepsi konstrukci vozu tak maximalne zabijete toho co nema tak dobry vuz, nebo to d nej napalite v nevhodnem uhlu.

Jedna vec je boj s buzerovat a otravovat, ale ja tedy nikoho na silnici zabit nechci a podle toho jezdim. Me pane brzdi na ceskych sinicich neustale opravy a zacpy, ne dalnice jako takova.
Buzny si davaji kafe misto toho, aby ridily dopravu. Useky  se opravuji neprimerene dlouho, firmy nemakaji.
Zdrzeni na 2:30 hodinove jizde je z 40-50% tvoreno predeslym, me 130-140 staci.

Pokud by mela byt rychlost neomezena, prosim, ale pak, at je vinik zastrelen jako toulavy pes a cely majetek propadne rodinam obeti.

Pak si jezdete jak zavodnik, pokud sobe a svemu autu tak verite, nemam s tim problem.
Rekl bych, ze byste razantne zmenil sve chovani, kdyz by vasim detem z majetku zustala 0,- i ruznymi odklony - bez bytu, jen sirotci duchod.

Oko za oko, zub za zub.

Btw: nemate Pavle nahodou stare Volvo?

IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin