30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ  (Přečteno 129838 krát)

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami

Přikládám vzor žádosti o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle Zákona o svobodném přístupu k informacím (http://portal.gov.cz/app/zakony/download?idBiblio=47807&nr=106~2F1999~20Sb.&ft=pdf)

Uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu pro doručování, pokud se liší od místa trvalého pobytu (nebo pokud chcete spis poslat jinam než na trvalé bydliště). Všechny tyto údaje jsou povinné (§ 14 odst. 2 InfZ).

Uveďte adresu správního orgánu, po kterém kopii spisu žádáte, a datum vyhotovení (nejlépe den, kdy to odesíláte).

Dále uveďte spisovou značku a číslo jednací (pokud znáte jen jeden údaj, tak ten, který znáte).

„K dané žádosti dále uvádím následující“ je tam v podstatě navíc, ale pokud jsem to tam nepsal, naprosto běžně se mi stávalo, že mi ouřada drze tvrdil, že se InfZ na poskytnutí kopie spisu nevztahuje, že mám nárok na pořízení kopie jedině podle správního řádu (což je ovšem právo spojené pouze s nahlížením do spisu, tzn. s povinností jít tam osobně, podle správního řádu nejsou povinni kopii spisu někam posílat!) apod. Od té doby, co tam píšu toto poučení (asi 2 roky), se mi to už nestalo ani jednou.

Žádost podepište a pošlete doporučeně poštou.
IP zaznamenána

jinn

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2014, 13:38:27 »

Myslím, že není na škodu být seznámen i s tím,  kdo uvedený přestupek řeší. S odkazem na § 15 odst. 4., zák. č. 500/2004 Sb., správní řád., jsem takto získal okruh osob, které řízení vedou, resp. se zastupují. Samozřejmě vše zabaleno pod 106/1999 Sb. :)
IP zaznamenána

jorgeek

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #2 kdy: 23 Června 2014, 17:26:24 »

Jen se chci zeptat, komu po uplynuté lhůtě 1 roku zaslat tuto žádost. Jestli první instanci nebo druhé, ke které jsem se odvolal poté, co první instance trvala na mé vině. A jinak díky za vzor.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #3 kdy: 24 Června 2014, 07:45:14 »

Buď to můžete v této podobě poslat na první instanci, kde by měli postupovat tak, že to předají k vyřízení nadřízenému orgánu.

Nebo to můžete poslat rovnou nadřízenému orgánu, ale v tom případě musíte srozumitelně popsat, co chcete, aby to mohli dohledat (žádám o kopii spisu, kterou vedl správní orgán XY pod sp.zn. X. V řízení bylo vydáno rozhodnutí, proti kterému jsem dne Y podal odvolání, jež byl správní orgán XY ze zákona povinen postoupit i s celým spisovým materiálem Vám jako nařízenému správnímu orgánu...).
« Poslední změna: 24 Června 2014, 11:46:20 od jkraus222 »
IP zaznamenána

jorgeek

  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #4 kdy: 24 Června 2014, 10:44:38 »

Díky za odpověď  :)
IP zaznamenána

KRA

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #5 kdy: 10 Července 2014, 15:29:40 »

Přikládám vzor žádosti o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle Zákona o svobodném přístupu k informacím (http://portal.gov.cz/app/zakony/download?idBiblio=47807&nr=106~2F1999~20Sb.&ft=pdf)

Uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu pro doručování, pokud se liší od místa trvalého pobytu (nebo pokud chcete spis poslat jinam než na trvalé bydliště). Všechny tyto údaje jsou povinné (§ 14 odst. 2 InfZ).

Uveďte adresu správního orgánu, po kterém kopii spisu žádáte, a datum vyhotovení (nejlépe den, kdy to odesíláte).

Dále uveďte spisovou značku a číslo jednací (pokud znáte jen jeden údaj, tak ten, který znáte).

„K dané žádosti dále uvádím následující“ je tam v podstatě navíc, ale pokud jsem to tam nepsal, naprosto běžně se mi stávalo, že mi ouřada drze tvrdil, že se InfZ na poskytnutí kopie spisu nevztahuje, že mám nárok na pořízení kopie jedině podle správního řádu (což je ovšem právo spojené pouze s nahlížením do spisu, tzn. s povinností jít tam osobně, podle správního řádu nejsou povinni kopii spisu někam posílat!) apod. Od té doby, co tam píšu toto poučení (asi 2 roky), se mi to už nestalo ani jednou.

Žádost podepište a pošlete doporučeně poštou.
Jen me napada , zda by nebylo lepsi to poslat bez toho pouceni protoze z toho muze byt bod pro nas. Zamitne , pozadat znovu a cas beziiiii.
 Mozna idealni, kdyz hned na to padne nejaky termin ustniho a pokud nezaslou, meli by termin na dozadani spisu i odlozit a v pripade rozhodnuti v nepritomnosti  pouzit citaci v odvolani.

Spravna uvaha??
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #6 kdy: 10 Července 2014, 17:00:45 »

Jen me napada , zda by nebylo lepsi to poslat bez toho pouceni protoze z toho muze byt bod pro nas. Zamitne , pozadat znovu a cas beziiiii.
Spravna uvaha??

Žádost o kopii spisu podle InfZ je řízení o žádosti a s řízením o přestupku nemá nic společného.
O spis se žádá hlavně z toho důvodu, že se nám nechce chodit na úřady a toto je způsob, jak zjistit co na nás mají.
Není tedy nutné chodit na ústní jednání a seznamovat se s podklady před vydáním rozhodnutí.
Správní orgán nevyhoví žádosti o kopii a přijde mu stížnost, tyto dokumenty odešle nadřízenému a ten mu nařídí ať tu kopii udělá, ale řízení o přestupku běží dál.
Pokud se nedostavím k seznámení s podklay, tak správní orgán klidně může provést jednání v nepřítomnosti a vydat rozhodnutí, protože možnost seznámit se jsem měl.
Rozhodně poučení uvádím, protože chci aby to pochopili a kopii spisu zaslali.
IP zaznamenána

KRA

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #7 kdy: 11 Července 2014, 00:03:41 »

Chapu , ze nechapu :-)

Jde mi o to , ze pokud jsem z druheho konce republiky , mam zahajene rizeni o prestupku a rekneme podam odpor. Potom zaslu zadost o kopii , tady je otazka jak rychle po odporu. Pokud nevyridi nebo zamitnou  ,poslat s poucenim a v pripade , ze je jiz termin ustniho projednani ,vyuzit toho k odsunuti terminu s tim, ze pokud by odmitnul odsunout nebo rovnou projednal v nepritomnosti, mam carku za soucinnost v odvolani, ktera naopak nebyla na strane spravniho udu.

330 km bych pro nahlednuti stejne na vylet nejel a ani k ustnimu, to uz muzu skoro radeji zaplatit. I kdyz spolu tyto rizeni  nesouvisi organ by pri me chybe mel upozornit a pripadne vyhovet posunu terminu. Jista analogie s obvinenim z podjatosti celeho uradu a dozadanim z uradu konkretni osoby.

Jak toho nejlepe vyuzit a procesne tyto kroky poskladat, aby z toho vznikla vyhoda, byt by to bylo i jen male procesni zrnicko do kolecek.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #8 kdy: 11 Července 2014, 08:52:33 »

žádost rovnou s odporem neboť, odpor nejde zamítnout  ;) úřad nejdřív přestupek projedná ve zkráceným řízení a pošle obsílku ty podáš odpor, tim se tohle ruší a jede klasický správní řízení
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #9 kdy: 11 Července 2014, 10:14:29 »

Chapu , ze nechapu :-)

Jde mi o to , ze pokud jsem z druheho konce republiky , mam zahajene rizeni o prestupku a rekneme podam odpor. Potom zaslu zadost o kopii , tady je otazka jak rychle po odporu. Pokud nevyridi nebo zamitnou  ,poslat s poucenim a v pripade , ze je jiz termin ustniho projednani ,vyuzit toho k odsunuti terminu s tim, ze pokud by odmitnul odsunout nebo rovnou projednal v nepritomnosti, mam carku za soucinnost v odvolani, ktera naopak nebyla na strane spravniho udu.

330 km bych pro nahlednuti stejne na vylet nejel a ani k ustnimu, to uz muzu skoro radeji zaplatit. I kdyz spolu tyto rizeni  nesouvisi organ by pri me chybe mel upozornit a pripadne vyhovet posunu terminu. Jista analogie s obvinenim z podjatosti celeho uradu a dozadanim z uradu konkretni osoby.

Jak toho nejlepe vyuzit a procesne tyto kroky poskladat, aby z toho vznikla vyhoda, byt by to bylo i jen male procesni zrnicko do kolecek.

Správní orgán není povinnen posouvat termín jednání kvůli tomu, že někdo nedostal včas kopii spisu, na seznámení se s podklady je stanoveno ústní jednání, eventuelně osobní nahlédnutí do spisu.
Obviněný si podle mě nemůže vynucovat změnu termínu jednání kvůli tomu, že nedostal včas kopii spisu.
Aby orgán mohl termín jednání změnit, musel by dostat omluvenku s dobrým důvodem, proč se nemohu dostavit.
Obviněný nese náklady za cestování ke správnímu orgánu sám a správnímu orgánu je jedno jestli jedu přes celou republiku.
Je tu ještě možnost požádat a postoupení spisu do místa bydliště, to může řízení taky protáhnout.
Podjatost se samozřejmě nabízí, když mi odmítne poslat kopii spisu nebo odmítně posunout termín jednání, ale bez pozitivního výsledku, je to jen zdržovačka.
 
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #10 kdy: 11 Července 2014, 11:04:13 »

Obviněný si podle mě nemůže vynucovat změnu termínu jednání kvůli tomu, že nedostal včas kopii spisu.
Je to tak, protože žádost o info podle InfZ se samotným řízením o přestupku nijak nesouvisí, jsou to dvě úplně odlišná řízení. Proto když třeba přijde příkaz, tak ještě týž den posílám žádost o info a odpor až 8. den, aby úřad měl v mrtvé části řízení v běhu lhůtu pro poskytnutí info. Nevýhodou je, že pokud potřebujeme spis před sepsáním odvolání, nemusí se ty lhůty vzájemně sejít, zejm. pokud např. úřad žádost o info ignoruje a musí se na to jít přes stížnost.

Je to tedy použitelné zejména v případě, že máme dost času na spis čekat (jde nám primárně o zjištění, jak mají samotný přestupek zdokumentovaný) a nic nás netlačí. Naopak ve chvíli, kdy už třeba přišlo rozhodnutí a my teprve potřebujeme zjistit, co je ve spise, je to v zásadě nepoužitelné, protože na podání odvolání je lhůta 15 dnů a oni mají na poslání info také 15 dnů (přičemž u nich nedodržení lhůty - na rozdíl od odvolání - nemá žádné negativní účinky).

Poučení (judikáty) bych tam psal, protože to minimálně o 50 % snižuje výskyt debilních výmluv typu "spis vám nepošleme, protože se na to vztahuje SprŘ a ne InfZ". A jelikož domáhání se spisu přes stížnost celou věc nežádoucím způsobem protahuje a na samotné řízení o přestupku nijak nedopadá, je v tomto případě lepší rovnou vyložit karty na stůl.
« Poslední změna: 11 Července 2014, 11:06:05 od jkraus222 »
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #11 kdy: 31 Srpna 2014, 00:11:40 »

Jak dlouho musí uchovávat spis a posílat informace dle InfZ? Chtěl bych nahlídnout do spisu kolegy, kde je věc přes dva roky promlčena. A pošlou mi to anonymizované? Jedná se mimojiné i o CD se záznamem z PolCamu.  ;)
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2014, 09:26:41 »

Čekal bych lhůtu 10 let. Takže pokud to pošlou, tak v této lhůtě kdykoliv. Anonymizovat záznam budou těžko. Ale kdyby moc chtěli vyhovět,tak to můžou nechat udělat u nějaké firmy a pak to žadateli naúčtovat. A to se určitě vyplatí, než aby si tam kolega sám, když je věc vyřízená a nic se mu nemůže stát...
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2014, 09:31:07 »

Skartační lhůta u přestupků je 5 let, ale jeden rok to tam mají uložené navíc.
Takže věc starou přes dva roky mají kompletní a lze nahlížet do spisu respektive žádat o kopii.
Měli by to umět anonymizovat, ale lepší když si požádá přímo účastník, pak není nutná anonymizice.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Žádost o pořízení kopie spisu a zaslání poštou podle InfZ
« Odpověď #14 kdy: 08 Září 2014, 00:02:40 »

metodika MVCR k infz, dalo by se jí dobře argumentovat pokud by nezaslali http://www.tajemnici.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=200006&id_dokumenty=2209
IP zaznamenána